portfolio_08
featured_image_shop_five_columns

The hard and soft palates make up the roof of the mouth. The soft palate sits at the back of the mouth, behind the hard palate, which holds the teeth and gums.

The soft palate does not contain any bone but is a fleshy area that ends in the uvula. The uvula is the fleshy projection that hangs down from the soft palate and is visible when a person opens their mouth. The function of the uvula is to block the nasal cavity when a person is eating or drinking.

The soft palate comprises muscle and tissue, which make it mobile and flexible. When a person is swallowing or sucking, the soft palate completely separates the mouth from the throat, which helps keep food out of the respiratory tract. The soft palate is also known as the muscular palate or the velum.

Written by:
Christine Frank
Year:
2019
Category:
Factcheck, Health

Bir Yanıt Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi

https://gebzecapadis.com/wp-content/uploads/2023/06/Logo-kucuk.png

Sizin için buradayız! Deneyimli diş hekimleri ve dostça ekibimizle, en iyi tedaviyi sunmak için bir araya geldik. Sağlığınız bizim önceliğimizdir. Modern kliniğimizde, güncel tedavi yöntemleriyle sizi sağlıklı bir gülüşe kavuşturmak için hazırız. Güvenilir, samimi ve etkili tedaviyle size özel bir deneyim sunuyoruz. Sağlıklı bir gülüş için bizimle adım atın.

Bizlere Ulaşın
https://gebzecapadis.com/wp-content/uploads/2023/06/Logo-kucuk.png

Telif hakkı Lizart Dijital’e aittir. Her hakkı saklıdır.

Çalışma Saatlerimiz
bt_bb_section_top_section_coverage_image

Copyright 2023 by GebzeCapadis. All rights reserved.

×

Merhaba!

WhatsApp'ta sohbet etmek için aşağıdaki kişilerimizden birine tıklayın

× Size nasıl yardım edebilirim?